Producenci
Promocje
Siedem grzechów kubańskich
Siedem grzechów kubańskich
29,00 zł 25,00 zł
szt.
Arab Jazz
Arab Jazz
39,90 zł 35,00 zł
szt.
Łowca larw
Łowca larw
33,00 zł 30,00 zł
szt.

Zapiski żołnierza. Życie poilus opowiedziane dzieciom przez Renefera

Dostępność: brak towaru
Cena: 33,00 zł 33.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Dramat wydarzeń I wojny światowej w trzydziestu obrazach. Zapiski żołnierza to nowoczesna, pełna wrażliwości i prawdy relacja z frontu, którą żołnierz-artysta stworzył dla swojej córeczki. Ilustracje i tekst są tutaj nierozłączne.

Renefer (Raymond Fontanet) - Zapiski żołnierza (oryg. Carnet de Poilu), wstęp Gabrielle Thierry, [edycja dwujęzyczna francusko-polska]

Autorka wstępu Gabrielle Thierry – malarka, założycielka stowarzyszenia «Renefer» opiekującego się spuścizną Renefera, malarza i uczestnika pierwszej wojny światowej.

Zapiski żołnierza to zbiór autentycznych notatek z czasów pierwszej wojny światowej, które Renefer, malarz i rysownik, napisał dla swojej ośmioletniej córki. Ich wyjątkowość polega nie tylko na istotnej wartości historycznej i literackiej opisu życia codziennego uczestników walk, lecz przede wszystkim na pięknie ilustracji, którymi Renefer opatrzył tekst.

Dzięki artystycznemu wyczuciu autor przekazuje świadectwo wojny w sposób delikatny i przystępny dla każdego czytelnika, niezależnie od jego wieku i wiedzy. Wśród publikacji traktujących o pierwszej wojnie światowej, które ukazały się dotychczas, niewiele jest utworów przywołujących w tak specyficzny sposób jej dramat.

Francuskie recenzje:

[Zapiski], wydane sto lat później w formie zadziwiającego faksymile, zyskały jeszcze większą wartość pedagogiczną.

Figaro Histoire - luty-marzec 2014

Film zrealizowany przez magazyn Télérama to kolejne spojrzenie na historię z frontu Wielkiej Wojny opowiedzianą przez Renefera swojej córce. Ukazał się wraz z numerem 14-18 magazynu "Hors Série" ("Poza serią") pt. "Fala szoku w kulturze francuskiej" ("L'Onde de Choc de la Culture Française"). To dokument, który zainteresuje nauczycieli przygotowujących uczniów do udziału w konkursie "Mali artyści pamięci" ("Petits artistes de la mémoire").

Hervé Chabaud - L'Union/L'Ardennais - L'histoire en rafale, 16 jan. 2014

Unikalne świadectwo o uniwersalnym wymiarze.

20 Minutes - 10 Jan. 2014

Najlepsze na stulecie.

Wybór tygodnika Nouvel Observateur dwunastu „dzieł wyróżniających się jakością i oryginalnością spośród 123, które się ukazały po sierpniu 2013 r. w ramach przygotowań do upamiętnienia pierwszej wojny światowej. Le Nouvel Observateur - 19 grudnia 2013

Dzieło, którego faksymile opatrzone jest doskonałym wstępem Gabrielle Thierry, posiada wszystkie cechy Who's Who frontu. (...) To przenikliwe i delikatne świadectwo jest samo w sobie ofiarą złożoną przyszłym pokoleniom w imieniu patriotyzmu dziś w dużej mierze iluzorycznego.

Le Magazine Littéraire - grudzień 2013

Format może zaskakiwać, bo to mała książka. Mała, zgoda, ale potężna dzięki emocjom, które wyzwala.

L'Alsace - 15 grudnia 2013

[Renefer] w swojej pisanej odręcznie opowieści o tym, co widzi i przeżywa, nie sili się na uwypuklanie traumy, ale też nie upiększa codziennej rzeczywistości i przygotowuje swoją małą córeczkę na prawdopodobną śmierć.

PAGE des Libraires - grudzień 2013

Rysunki Renefera były przeznaczone dla ośmioletniej córki artysty i dla wszystkich dzieci, by mogły zrozumieć, czego doświadczyło stracone pokolenie.

Télérama spécial Noël - On a trouvé les cadeaux les plus beaux! - 30 listopada 2013

Uderzające dzieło.

Le Parisien - 11 listopada 2013

Reneferze, narysuj mi Poilu.

Le journal des 2 Rives - październik-grudzień 2013

I ci wszyscy zmarli, niewspomniani wprost, których jednak tak dobrze się domyślamy. To faksymile zapisków żołnierza-artysty jest świadectwem silnym i prawdziwym, które obywa się bez jakiegokolwiek komentarza. Przejmujące.

Le Telegramme - 10 listopada 2013

Renefer naszkicował widok mijanych mężczyzn, przygotowywanie zupy, żołnierzy podczas odpoczynku, nocną wartę, czasem ruiny. Zrobił to z talentem, z taktem, a przy tym z nadzwyczajną siłą przekazu. (...) Za rysunkami ojca dla córki kryje się cały niepokój mężczyzny na wojnie. (...) Dokument ten jest równie poruszający, jak i cenny.

Le Republicain Lorrain - 7 Hebdo - 10 listopada 2013

Rysunki przedstawiające żywych – wszystko jest bardzo realistyczne, lecz przedstawione bez brutalności.

Le Quotidien du médecin - 21 listopada 2013

To głęboko wstrząsające, a zarazem wyjątkowe świadectwo o życiu poilus... To obrazy, jakich nikt dotąd nie widział.

Olivia de Lamberterie, Télématin, France 2 - 18 października 2013

To zażyłość między Reneferem i jego Małą Śliczną Monde sprawia, że te wstrząsające Zapiski stają się dziełem unikalnym i uniwersalnym. (...) Chciałoby się wszystko zacytować, wszystko pokazać, a zwłaszcza usiąść z naszą "Małą Monde" i wertować z nią tę wspaniałą książkę. (...) Wraz z setną rocznicą mobilizacji [nasze wnuki] zostaną zasypane dokumentami, a i nauczycielom ich wybór sprawi niemały kłopot. Wątpię jednak, by którykolwiek z nich dorównał humanistycznym bogactwem i głębią prawdy Zapiskom, które artysta adresował do swojej córki.

Geneviève Jurgensen - La Croix, 5 października 2013

Kto pamięta o tym cennym dokumencie, który może okazać się olśniewającym rozwiązaniem dla młodzieży szkolnej, którą chcemy wprowadzić w historię pierwszej wojny światowej w przededniu obchodów stulecia pierwszego globalnego konfliktu XX wieku? Od dzisiaj nikt nie będzie mógł powiedzieć, że Zapiski Renefera (...) pozostały jedynie skarbem archiwów. (...) Jego kolorowe rysunki wywołują wrażenie, a komentarze cechuje przerażająca przenikliwość. Jest jednocześnie uczestnikiem i świadkiem. Przeżywa różne sprawy i potrafi je przekazać w sposób zrozumiały dla młodszych pokoleń. (...) Należy pamiętać, że Raymonde, córka Renefera, była uczestniczką ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Owoc humanistycznej edukacji? Możliwe.

Hervé Chabaud - L'Union/L'Ardennais - L'histoire en rafale, 3 października 2013

Więcej na: http://www.claroscuro.pl/zapiski_zolnierza.php

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl